Kathy Kershner

Kathy Kershner is currently serving her first term on the Whatcom County Council, representing County Council District 4. Her term began January 2020 and expires January 2024.  She previously served on the County Council from January 2010 to January 2014.

In 2020, Councilmember Kershner is a member of the Finance and Administrative Services Committee and Public Works and Health Committee. In addition, she is appointed to several community boards and committees, including the Behavioral Health Advisory Committee, Council of Governments, Developmental Disabilities Board, and as an alternate for the Incarceration Prevention and Reduction Task Force and the Washington State Association of Counties Board.